Ekonomi

Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları durdurma kararı

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Savunma Bakanı Yoav Gallant, Milli Güvenlik Bakanı ve güvenlik birimleri başkanlarıyla kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, durum değerlendirmesinin Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere İsrail’deki güvenlik durumunu ele aldığı belirtildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu ve bakanların, yarın Pesah Bayramı’nın bitişini kutlamak için Mescid-i Aksa’nın bitişiğindeki Ağlama Duvarı’na gidecek Yahudilerin korunması ve asayişin sağlanması için gerekli tüm operasyonel güçlerin seferber edilmesi emrini verdiği belirtildi. oradaki yollardan.

Açıklamada, Savunma Bakanı Gallant, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Shin-Bet (Shabak) Ronen Bar ve Emniyet Müdürü Yaakov Shabtai’nin tavsiyesi üzerine Başbakan Netanyahu, “Yahudi ziyaretçi ve turistler” olduğunu duyurdu. Ramazan ayının sonuna kadar Mescid-i Mescid’i ziyaret edebilecekler. Aksa’ya girmelerini engelleme kararı aldıkları belirtildi.

Aksa’daki baskınların savunucusu Ben-Gvir karara tepki gösterdi

Öte yandan koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortaklarından Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Başbakan Netanyahu’nun kararına tepki gösterdi.

İsrail basınına göre Ben-Gvir, Aksa’nın Yahudi yerleşimcilere kapatılması kararının bölgeye “huzur getirmeyecek kadar ciddi bir hata” olduğunu belirterek, bunun “gerginliği daha da tırmandırmaktan başka bir işe yaramadığını” savundu.

Görevi sırasında ve öncesinde Filistinlilere yönelik ırkçı ve provokatif eylemleri ve Aksa’ya yönelik baskınları teşvik etmesiyle tanınan aşırı sağcı İsrailli Bakan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Tapınak Dağı’nda (Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya verdikleri isim) bir Yahudi varlığının olmaması otomatik olarak oradaki polis varlığını azaltacak ve bu da Yahudileri öldürmeye teşvik eden çağrılar için verimli bir zemin oluşturacaktır. Terörün kaprislerine yenik düşmek yerine , ona güçlü bir varlık kazandıracak. cevap verilmeli.”

Fısıh Bayramı’nda ‘Aksa’ya baskın’ çağrısı

Fanatik Yahudiler, 5-13 Nisan’daki Fısıh Bayramı’nda Aksa’ya akın davetlerini artırdı.

Bu dönemde baskın bekleyen Filistinliler, Ramazan ayında Müslümanları Mescid-i Aksa’da itikafa davet etti.

On beş fanatik Yahudi haham, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e mektup yazarak Yahudi yerleşimcilerin Fısıh Bayramı’nda Mescid-i Aksa’da kurban kesmelerine izin verilmesini istedi. önermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu