Haber

Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev’in Rusça yerine Kazakça konuşması Rus heyetini şaşırttı.

Kazakistan Devlet Başkanı Kassym Cömert Tokayev’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile katıldığı imza töreninde geleneği bozarak Rusça yerine Kazakça konuşması Rus heyetini oldukça şaşırttı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere dün Kazakistan’a gitti. Putin ve Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, iki ülke arasında yeni anlaşmaların imzalandığı görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Geleneği bozarak Rusça bilmesine rağmen konuşmasına Kazakça başlayan Tokayev, Rus heyetinde büyük şaşkınlık yaratırken, Putin çeviri için hemen kulaklığını taktı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un çeviri için kulaklık arayışına girmesi dikkat çekti. Aralarında Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un da bulunduğu tüm Rus heyeti, Tokayev’in konuşmasını kulaklıkla dinledi. Tokayev konuşmasına Kazakça başladı, ardından Rusça devam etti.

“Devletler arası ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve güven esasına göre kurduk”

Tokayev, “Rusya, Kazakistan’ın stratejik ortağı ve müttefikidir. Ortak tarihin sarsılmaz değerleri, kalıcı dostluk, karşılıklı saygı ve güven temelinde, karşılıklı çıkarların hayata geçirilmesinin parlak bir örneği olan devletlerarası ilişkiler inşa ettik. Bu fırsatı değerlendirerek, Kazakistan’ın Rusya ile işbirliğini “Türkiye ile çok yönlü iş birliğini daha da derinleştirecek stratejik rotaya olan bağlılığını teyit etmek isterim” dedi.

Tokayev’in konuşmasının ardından konuşan Putin, Kazakistan’la olan ittifak bağlarına değinerek, “Uluslararası konuları ele aldık. Özellikle Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU), Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) ve Şanghay İşbirliği Örgütü aracılığıyla iletişim kuruyoruz.” Kazakistan’ın şu anda başkanı olduğu ŞİÖ.” “Buna dikkat çektik. Başkanla, tüm bu formatların geliştirilmesine ortak destek vermeye devam etmek ve başkanlığı gelecek yıl Kazakistan’a geçecek olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde ittifakı güçlendirmek konusunda mutabakata vardık.” dedi. – MOSKOVA

kemerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu