Haber

Ennahda Hareketi’nin İki Üst Düzey Yetkilisi Tunus’ta Gözaltına Alındı

Tunus’ta muhalefetin önde gelen siyasi partilerinden Ennahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Münzir el-Venisi ve Şura Yönetim Kurulu Lideri Abdulkerim el-Haruni gözaltına alındı.

En Nahda Hareketi, sosyal medya paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Lider Yardımcısı Munsir el-Venisi’nin salı akşamı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını ve bilinmeyen bir yere götürüldüğünü duyurdu.

Başkan Yardımcısı Venisi’nin serbest bırakılmasını isteyen Ennahda Hareketi, Venisi ile tam dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Gözaltına alınanlar arasında hareketin Şura Kurulu lideri Abdülkerim el Haruni de yer alıyor.

Ennahda Hareketi Başkanı Reşid el-Gannuşi’nin Siyasi Danışmanı Riyad el-Şuaybi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “EnNahda Hareketi Şura Konseyi Başkanı Abdulkerim el-Haruni şu anda gözaltına alındı.” dedi. dedi.

Şuaybi, Haruni’nin gözaltına alınma nedenlerine değinmezken, daha önce gözaltına alınan Venisi’nin Elektronik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 48 saat süreyle gözaltında tutulacağı bilgisini paylaştı.

Bir diğer eski Ennahda üyesi ve eski Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali, dün sabah başkent Tunus’un güneyindeki Susa’daki evinden güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı ​​ve 7 saatlik sorgunun ardından savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Hareketin lideri ve eski Tunus Parlamentosu Lideri Raşid el-Gannouchi, 17 Nisan’da “halkı iç savaşa sürüklemek” suçlamasıyla evine baskın düzenlenerek gözaltına alınmış ve 48 saatlik polis sorgusunun ardından tutuklanmıştı. Gannuşi’nin tutukluluğu devam ediyor.

Tunus’ta siyasetçilere tutuklama

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana aralarında siyasetçilerin, gazetecilerin, aktivistlerin, hakimlerin ve iş adamlarının da bulunduğu gözaltı operasyonları sürüyor. Bu operasyonlar kapsamında çok sayıda muhalif hapse atıldı.

Son olarak 3 Eylül’de Ennahda Hareketi Şura Yönetim Kurulu Lideri Abdülkerim el-Haruni ev hapsine alındı.

Tutuklamalara ilişkin Cumhurbaşkanı Kays Said, yaptığı açıklamada, siyasilerin gözaltına alınmasının “devletin güvenliğine yönelik komplo” ve ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar nedeniyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Muhalefet soruşturmayı siyasi olarak nitelendiriyor ve Said’i demokrasiye aykırı davranmakla suçluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu