Haber

Çin’in Shanxi eyaleti kömür yatağı metan gazı üretimini artırıyor

TAIYUAN, 31 Ekim (Xinhua) — Çin’in kuzey Çin’deki kömür zengini Shanxi eyaleti, kışın ısınmak için artan enerji talebini karşılamak amacıyla kömür yatağı metan gazı üretimini artırdı.

Eyalet istatistik dairesine göre Eylül ayında eyalette 940 milyon metreküp kömür yatağı metan gazı çıkarılarak yeni bir aylık rekor kırıldı.

Büro, bu yılın ilk dokuz ayında toplam kömür yatağı metan gazı üretiminin 8,09 milyar metreküpe ulaşarak rekor kırdığını ve söz konusu dönemde ülkedeki toplam üretimin yaklaşık yüzde 81,6’sını oluşturduğunu açıkladı.

Shanxi eyaletindeki doğal gaz arzının yaklaşık yüzde 70’inden sorumlu olan Huaxin Gaz Grubu, şirketin doğal gaz üretimini ve depolamasını daha da artırdığını ve yerel tedariki sağlamak için diğer bölgelerden gaz kaynakları araştırdığını bildirdi.

Kömürden elde edilen bir yan ürün olan kömür yatağı metan gazının kullanımı; Madencilik risklerini azaltır, sera gazı emisyonlarını azaltır ve doğalgaz sorununu hafifletir.

Çin’in güçlü kömür yatağı metan gazı kaynaklarına sahip az sayıdaki bölgesinden biri olan Shanxi eyaleti, ülkenin tahmini kömür yatağı metan gazı rezervlerinin yaklaşık üçte birine ev sahipliği yapıyor. Eyaletin teyit edilen kömür yatağı metan gazı rezervleri 2022 sonu itibarıyla 760 milyar metreküpü aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu