Haber

Bulgaristan’da şiddetli yağış ve sel: 4 ölü, altyapı hasar gördü

Bulgaristan’ın güneydoğusunda şiddetli yağışların neden olduğu su baskınları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükselirken, bölgedeki altyapı da büyük hasar gördü.

Bulgar Haber Ajansı’nın (BTA) haberine göre Burgaz şehrinin yerel yetkililerinden Emil Pavlov, yılın Karadeniz kıyısındaki Tsarevo kasabasında şiddetli yağış nedeniyle oluşan su baskınlarıyla ilgili basına açıklama yaptı. ülke.

Şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 2’den 4’e çıktığını kaydeden Pavlov, kayıp kimsenin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Tsarevo Belediye Başkanı Georgi Lapchev, sel nedeniyle bölgedeki altyapının büyük zarar gördüğünü belirtti.

Lapçev, sel sularının bölgedeki baraj duvarlarında yarattığı hasar nedeniyle acil onarım çalışmalarına başlanacağını, elektriği olmayan yerleşim alanı kalmadığını söyledi.

Lapchev, sakinleri musluk suyunun artık içilemez olduğu konusunda uyardı.

Selden etkilenen 100’den fazla kişi tahliye edildi.

Lapçev dünkü afet görev gücü toplantısının ardından selden etkilenen 100’den fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Selin ardından yerel itfaiye ekiplerine destek olmak üzere Burgaz ve Primorsko kentlerinden çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye gönderildi.

Arabistan’ın sahil beldesinde bazı kesimlerde sel sularının 2 metreye ulaştığı ve çok sayıda aracın suda boğulduğu bildirildi.

Bulgaristan Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü, ülkenin 15 bölgesinde kuvvetli rüzgar ve gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle halkı “sarı kodla” uyardı.

Burgaz’da şiddetli fırtına için “turuncu kod” uyarısı yapıldı.

tusbahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu