Ekonomi

Airbus, Çin’de hidrojen yakıtı için araştırma merkezi kuruyor

Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus, hidrojen ve alternatif yakıt çalışmaları yapmak üzere Çin’in doğu kıyısındaki Ciangsu eyaletinde bir araştırma tesisi kurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Yangzi Nehri deltasında yer alan Sucou şehrinde kurulan tesisin, 2019 yılında gelişmiş hidrojen altyapısı ve havacılık sektörü tedarik zincirinden yararlanarak bu alanlarda araştırmalara ağırlık vereceği belirtildi. bölge.

Açıklamada, merkezin üretimde inovasyon, hidrojen altyapısı, kabin deneyimi ve yeni teknolojiler alanlarında araştırmalar yapacağı kaydedildi.

Airbus Teknik İşler Koordinatörü Sabine Klauke açılışta yaptığı açıklamada, Çin’in büyüyen havacılık pazarının yanı sıra farklı alanlarda teknolojik avantajlar sunduğuna dikkat çekerek, “Airbus, ortaklarıyla birlikte yeni teknolojiler geliştirmeyi, farklı kaynakları keşfetmeyi hedefliyor. Çin’de alternatif yakıtlar dahil olmak üzere daha sürdürülebilir bir çevre oluşturmak ve havacılık endüstrisi için bir hidrojen ekosistemi oluşturmak için çalışacak.” söz konusu.

Klauke, “Yeni tesisin açılışı, Airbus’ın Çin’e yatırım yapma ve ülkedeki ayak izini daha da geliştirerek Çin’de güvenilir bir ortak olma taahhüdünü gösteriyor.” dedi. ifadesini kullandı.

Airbus, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin ziyareti sırasında varılan anlaşma ile Tienjin’deki fabrikasına yeni bir montaj hattı ekleyerek üretim kapasitesini ikiye katlayacağını duyurdu.

2008 yılında faaliyete geçen “Asya Son Montaj Hattı” (FALA) olarak adlandırılan tesiste, geniş gövdeli A350 yolcu uçaklarının yanı sıra dar gövdeli, orta menzilli yolcu uçağı ailesi A320’ler üretiliyor.

Çin’in devlete ait “üç büyük” havayolu AirChina, China Southern ve China Eastern, geçen yıl Airbus’tan toplam 292 uçak satın almayı taahhüt etti.

Macron’un ziyareti sırasında Pekin yönetiminin Çinli şirketlerin Airbus’tan 160 yolcu uçağı satın almasına onay verdiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu